طرح مسجد محور محله بدون اعتیاد

 

طرح مسجد محور محله بدون اعتیاد

 

امسال اولویت قرارگاه را برای مبارزه اجتماعی بااعتیاد با محوریت مسجد

((امام خمینی ره)) نجات معتاد نجات یک فرد نیست ، نجات اسلام است .

اعتیاد و بحران هویت: از آثار مخرب اعتیاد آن است که اعتماد به نفس فردی و اجتماعی رامیگیرد.«اعتیاد انسان را از میان تهی می کند».

امام خامنه ای مدظله العالی:این جوانهای شجاع و پیشرو باید در مقابله و مبارزه‌ی با خطر مهلک اعتیاد و آلودگی به مواد مخدر هم پیشرو باشند؛ خودشان بایستی مقاومت کنند، خودشان بایستی مبارزه کنند. این یک مبارزه‌ای است که مشترکاً و توأماً بر دوش مسئولان و بر دوش خود مردم است. بنده به جوانها خیلی خوشبین هستم.

 

طرح قرارگاه مهر و امید مساجد:

 

هدف : باهدف حمایت ازمسجدواحیاءکارکردهای مسجد • مطالبه گری براساس اصل ۸ قانون اساسی . • مبارزه باآسیب های اجتماعی. • همراه با گام دوم انقلاب عدالت ومبارزه بافساد. • مسجد محور محله بدون فقر • مسجدمحورمحله بدون طلاق رشدموالید وترغیب به ازدواج • مسجد محور محله بدون اعتیاد • مسجد جایگاه امنیت اخلاقی با ترویج امربه معروف ونهی از منکر به واسطه مسجد فقر را از محل ریشه کن کنیم. به واسطه مسجد اعتیاد را از محل ریشه کن کنیم. به واسطه مسجد ترغیب به ازدواج و منع طلاق و رشد موالید را داشته باشیم. امنیت اخلاقی رابه واسطه امر به معروف ونهی از منکربامحوریت مسجددر محل احیا واجراکنیم.

مسجد محور محله بدون اعتیاد :موضوع مهمی که تقریبا همه ارگانهای اجتماعی و انتظامی به نحوی وارد آن شده اند و در حیطه خود موفق عمل کرده اند اما متاسفانه این بلای خانمان سوز آن چنان با قدرت وارد عرصه زندگی مردم جهان شده و همه را درگیر کرده که نیاز به همراهی و همکاری گروه بیشتری از ارگانها و سازمانها و بخصوص مردم هستند .بلکه باید بگوییم مهمترین رکن مبارزه با این فساد اجتماعی مردم هستند و تجربه ثابت کرده است هرگاه مردم برای انجام امری پا پیش گذاشته اند موفق تر از همه ارگانها و سازمانها عمل نموده اند.

ویکی از این پایگاه های مردمی و بحق باید گفت مهمترین پایگاه مردمی مسجد است.اگر ما بتوانیم این پتانسیل عظیم را به حرکت در بیاوریم قطعا می توانیم با هر پدیده شوم اجتماعی برخورد مناسب و محکمی داشته باشیم .و ما نیز با نگاه صحیح به همین ظرفیت عظیم مردمی و همراهی روحانیت عظیم الشان در راس این هرم قصد انجام یک حرکت مهم و حیاتی برای احیاء زندگی عزیزان و فرزندان این مرز و بوم کرده ایم.شعار امسال بر پایه یکی از شعارهای اساسی و کلیدی قرارگاه: مهر و امید  : ((مسجد محور محله بدون اعتیاد ))است که پیشنهاداتی در جهت اجرای این طرح در ذیل ارائه خواهیم  کرد،همچنین به مساجدی هم که در این طرح همراهی کنند و یا طرح ها و ایده های ابتکاری قابل اجرای خود را برای ما ارسال کنند طرح ها و ایده ها پس از تصویب در کمیته ها و کمیسیون تخصصی ((مسجد محور محله بدون اعتیاد)) که متشکل از کارشناسان و متخصصین این حوزه از نیروی انتظامی ، بهزیستی و اساتید علوم اجتماعی حوزه و دانشگاه  می باشد .

مراحل اجرا:

الف)) پیشگیری:

 

۱-ارتقاء میزان آگاهی و دانش جوانان و نوجوانان با هدف تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت کننده و کسب مهارتهای زندکی برای عدم گرایش به مصرف مواد مخدر و رونگردان، از طریق فضای مجازی در اختیار مسجد، دعوت از کارشناسان ناجا و بهزیستی و اساتید علوم اجتماعی برای برگزاری کارگاههای تخصصی در مسجد و مدرسه و دانشگاه و مراکز خانه بهداشت در شهر و روستا در محدوده مسجد

۲-ترویج فرهنگ سلامت و غنی سازی سودمند اوقات فراغت از طریق فعالیتهای جایگزین ورزشی ، هنری با هدف ایجاد تحرک و نشاط و شادمانی کوتاه مدت یا نشاط حسیو بلند مدت و پایدار به منظور تقویت احساس رضایتمندی از زندگی خوش بینی و امید و ایجاد هویت و تسلط بر خود

۳-ایجاد مرکز مشاوره حضوری و تلفنی در مسجد و راه اندازی گروههای مشاوره در فضای مجازی برای رفع مشکلات خانواده ها که مستلزم حضور بیشتر روحانی در مسجد است که باعث محکم نمودن پایگاه مردمی مسجد نیز می گردد.

۴-تقویت و توسعه مهارت معنویت از طریق راه اندازی هیئات مذهبی و یا تقویت آنها برای گرایش بیشتر جوانان به هیئت است

۵-مشارکت جوانان در امور اجتماعی با هدف تقویت عقلانیت نسل و کنترل پدیده اعتیاد باز با دعوت از کارشناسان ناجا و بهزیستی و … برای توجیه خطرات و مضرات استعمال مواد مخدر و نحوه برخورد با جوان قبل از اعتیاد حین اعتیاد و بعد از ترک

۶-برگزاری نمایشگاههای مواد مخدر و آثار سوئ مصرف با همکاری ناجا

 

ب)) درمان:

۱-وقتی  نگاهی به تمام گروهها و دوره هایی که برای درمان اعتیاد در سطح کشور می کنیم . می بینیم گروههایی که در درمان از مسائل روحی و روانی، استفاده کرده اند توانسته اند تعداد مخاطب بیشتری را جذب کنند مثل ((N A)) که باید شیوه های آنها را بومی سازی کرده و مطابق با شرع و دین اسلام نکات مثبت آنها را استخراج ،استفاده و نکاتی که مغفول مانده را با کمک کارشناسان دینی و مذهبی تدوین و پیاده سازی نماییم.

۲-یکی دیگر از مراگز موثر در این زمینه می توان به کمپ های ترک اعتیاد نیروی انتظامی اشاره کرد که با توجه به ارتباط خوب قرارگاه مساجد مهر و امید مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر با  نیروی انتظامی دارد ،  استفاده از ظرفیت آنها نیز می تواند در امر درمان همراه با مساجد کمک فراوانی به ما کند

۳-از پتانسیل خیرین وکمپ های خصوصی  نیز در این زمینه میتوان بهره برد

اما آنچه حایز اهمیت است خانواده  فرد معتاد در زمان درمان با مشکلات عدیده معیشتی روبرو می شوند که حل این مشکل باید از طریق مسجد صورت گیرد تا آثار مثبته مسجد در ذهن و روح و روان این خانواده به عنوان یک پایگاه امن مذهبی دینی اجتماعی نقش آفرینی نماید.

 

ج)حمایت

اما آنچه از همه این مراحل بالاتر و مهمتر است و اهمیت بیشتری دارد بعد از درمان است . که وظیفه  امام جماعت و هیات امنای مسجد قرارگاه مهروامید می باشد و آن آماده نمودن شرایط بازگشت به اجتماع فرد درگیر اعتیاد بوده است.که اقدامات زیر پیشنهاد می گردد:

۱- برگزاری جلسه یا جلسات متعدد مشاوره با فرد درگیر و تک تک اعضای خانواده

۲-تامین بسته های معیشتی با کمک خیرین برای برگرداندن وجهه فرد در خانواده بعنوان نان آور خانواده

۳-فرهنگسازی درون محله با معتمدین و جوانان برای پذیرش فرد درمان شده  البته احتیاط مسائل امنیتی و اطمینان از ترک اعتیاد و موارد جانبی با کمک بسیج و نیروی انتظامی  رعایت گردد.

۴-برگزاری جلسه با خیرین و کارآفرینان با همکاری امام حمعه و مسئولین مربوطه برای پیدا کردن کار و اشتغال فرد درمان شده

 

در پایان با بیان گزارش عملکرد خود برای محل خودو همچنین استفاده از نظرات و تجربیات آنها می تواند شما و قرارگاه مساجد مهرو امید را در توسعه و اجرای طرح موفق تر نماید .

لازم به ذکر است این طرح قرارگاه  باکمک ناجا برگزارشده و درخصوص برنامه اولویت امسال  دیماه جشنواره عرض ارادت بصاحب الامر دورا ویژه مساجدبرگزیده انشالله درمشهد مقدس برگزار خواهیم کرد.

امامان جماعتی که آماده انجام این طرح هستند با ثبت نام و یا اعلام آمادگی به شماره۰۹۹۰۲۸۳۴۰۵۸زمینه تماس و ارتباط را فراهم آورند.

نشانی اینترنت

www.ghmehromid.com

مساجد قرارگاه مهروامید

مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر

admin

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات